SEVGİ – 3

Bir Yaşam Döngüsünde Sevmeyi Bilmek

Nevi şahsına münhasır sevgilidir, insan; her bireyde farklıdır sevgiyi yaşamak ve yaşatmak. Çünkü doğası farklıdır her birinin. Yazları sıcak ve kurak mı, kışları nasıldır kim bilir? Sevgiyi bir kalıba sıkıştırmaya çalışmak, özgürlüğünü hiçe saymak; sevgi gücünün farkına varamamaktan öteye geçemez. Dolayısıyla sevgi, kişiler arasında dahi farklılıklar gösterir. Ve öğrenmeyle gelişmeye ve gerçekleşmeye devam etmektedir.

Bireysel farklılıklarıyla sevgi, bilinen olgusundan uzaklaşıp yeni bir anlamlandırma sürecinden geçerken, deneyimlediğimiz yeni yaşam becerileri ile sevmeye ve sevilmeye devam etmektedir insan. Her sevgi deneyimi, bireyin sevgi şemasında yeni aktiviteler kurup öğrenme sürecine katkılar sunar. Deneyim diye bahsedilen yaşam tecrübeleri de nevi şahsına münhasır yaşanmışlıklardır. Genellendirilemez, çünkü kişilere özel yaşam deneyimleridir bunlar. Her birey için bir keşif sürecidir, sevmek. Kendini tanıması, yaşadığı doğayı ve çevreyi anlamlandırmasıdır. Sevgi gösterdiği ve bulduğu kişilerle bir yolculuğa çıkmasıdır, içsel süreçlerinde. Belki de daha öncesinde uğramadığı sokakları, karşılaşmadığı gizil sevgi gücünü keşfedecektir. Kimi zaman kitapçıların raflarında yer alıyor “Sevgi nasıl uygulanır? Nasıl yeniden sevebilirim?” vb… Sevmeyi doktora gidip ‘Doktor bey/hanım ben sevemiyorum ne yapmalıyım?’ denildiğinde doktorun bir reçete uzatıp bunları sabah akşam kullan demesiyle öğrenilebilecek bir süreç değildir. Sevmek, kişinin salt kendisi için ve tek başına edinebileceği bireysel bir deneyimdir. Yaşayarak, yaparak ve her seferinde bambaşka bakış açılarıyla öğrenerek sindire sindire içinde hissedeceği bir duygudur sevmek. Ancak böyle mümkündür, kendini bu süreç içerisinde sevgiyle ilmek ilmek örmüş insanın, sevmeye vakıf olabilmesi.

İnsan sevgi ile doğmalı, sevilmeyi öğrenmeli,  sevmeyi de bilmelidir.  Parcelsus şöyle söylemiştir: ‘Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez. Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz. Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.  Oysa anlayan biri, hem sever hem fark eder hem de görür. Bir şeyde ne kadar çok bilgi varsa, o kadar büyük sevgi vardır. Bütün meyvelerin çileklerle aynı zamanda olgunlaştığını zanneden biri, üzümleri hiç tanımıyor demektir.’ Bir yaşam döngüsünde sevmek; anlamaktır, görmektir, bilmektir.

– BİR PSİKOLOJİK YAZIŞMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir